BRITISH SALT WATER RECORDS

Boat Records
Shore Records

SPECIES LB-OZ-GRM LOCATION YEAR ANGLER
ANGLER FISH 94-12-04 Belfast Lough 1985 S.M.A.McNeil
ANGLER FISH 68-02-00 Canvey Island 1967 H.Legerton
BASS 19-09-02 Herne Bay 1987 P.McEwan
BASS 19-00-00 Dover 1988 D.L.Bourne
BLACK FISH 03-10-08 Heads of Ayr 1972 J.Semple
BLACK FISH 05-14-08 Aldborough 1998 S.Ostler
BLUE MOUTH 03-02-08 Loch Shell 1976 A.Lyngholm
BLUE MOUTH 01-00-00 Qualifying Weight
BOGUE 01-13-00 Eddystone Reef 1981 K.McBride
BOGUE 01-15-04 Guernsey 1978 S.G.Orode
BONITO 08-13-04 Torbay 1969 J.Parnell
BONITO 02-10-05 St Brides Bay 1996 P.Blanning
BREAM (black) 06-14-04 Devon Coast 1977 J.A.Garlick
BREAM (black) 05-00-02 Alderney 1994 M.Guilmoto
BREAM (couch's sea) 04-12-09 Newquay 1998 A.Drysdale
BREAM (couch's sea) 02-00-07 Channel Islands 1996 M.Thompson
BREAM (gilthead) 09-15-08 Salcombe 1991 C.J.Bradford
BREAM (gilthead) 10-05-08 Salcombe 1995 C.Carr
BREAM (pandora) 03-06-12 Nequay 1997 C.Stone
BREAM (pandora) vacant
BREAM (ray's) 06-03-13 Barra Head 1978 J.Holland
BREAM (ray's) 07-15-12 Crimdon Beach 1967 G.Walker
BREAM (red) 09-08-12 Isle of Man 1974 B.Reynolds
BREAM (red) 04-07-00 Alderney 1979 A.Salmon
BRILL 16-00-00 Isle of Man 1950 A.Fisher
BRILL 07-07-08 Guernsey 1980 B.M.K.Fletcher
BULL HUSS 22-04-00 Minehead 1986 M.L.Hall
BULL HUSS 19-14-00 Pwllheli 1992 G.Ebbs
CATFISH 26-04-00 Whitby 1989 S.P.Ward
CATFISH 12-12-08 Stonehaven 1978 G.M.Taylor
COALFISH 37-05-00 South Eddystone 1986 D.Brown
COALFISH 24-11-12 Filey 1995 M.Cammish
COD 56-06-00 Whitby 1992 N.Cook
COD 44-08-00 Barry 1966 B.Jones
COMBER 01-31-00 Mounts Bay 1977 B.Phillips
COMBER 00-12-00 Qualifying Weight
CONGER 133-04-00 Berry Head 1995 V.Evans
CONGER 68-08-00 Plymouth 1992 M.Larkin
DAB 02-12-04 Gairlock 1975 R.Islip
DAB 02-09-08 Morfa Beach 1936 M.L.Watts
DOGFISH (black mouthed) 02-13-08 Loch Fyne 1977 J.H.Henderson
DOGFISH (black mouthed) 00-12-00 Qualifying Weight
DOGFISH (lesser spotted) 04-06-08 Port Logan 1994 G.Griffiths
DOGFISH (lesser spotted) 04-15-03 Abbey Burnfoot 1988 S.Ramsey
FLOUNDER 05-11-08 Fowey 1956 A.G.L.Cobbledick
FLOUNDER 05-07-00 River Teign 1994 B.Sokell
FORKBEARD 04-11-04 Falmouth Bay 1969 M.Woodgate
FORKBEARD 01-00-00 Qualifying Weight
GARFISH 03-09-08 Penzance 1994 A.Saunders
GARFISH 03-04-12 S.W.Cornwall 1995 F.Williams
GREATER WEAVER 02-00-13 Penzance 1994 T.Griffiths
GREATER WEAVER 01-07-12 Porthcuro 1989 B.Bawden
GURNARD (grey) 02-07-00 Caliach Point 1976 D.Swinbanks
GURNARD (grey) 01-10-08 Newquay 1989 P.El-Balawi
GURNARD (red) 02-13-11 Channel Islands 1995 B.LeNoury
GURNARD (red) 02-10-11 Helford River 1976 D.Johns
GURNARD (streaked) 01-02-00 Poole Bay 1994 M.Adams
GURNARD (streaked) 01-06-08 Loch Goil 1971 Livingstone-Smith
GURNARD (tub) 11-07-04 Irish Sea 1952 C.W.King
GURNARD (tub) 12-03-00 Langlan Bay 1976 G.J.Reynolds
HADDOCK 13-11-04 Falmouth 1978 G.Bones
HADDOCK 06-12-00 Loch Goil 1976 G.B.Stevenson
HADDOCK (norway) 01-13-08 Thames Estuary 1975 T.Barrett
HADDOCK (norway) 01-03-00 Southend Pier 1973 F.P.Fawke
HAKE 25-12-14 Loch Etive 1997 B.Roberts
HAKE 03-08-02 Morfa Beach 1984 W.S.Parry
HALIBUT 234-00-00 Dunnet Head 1979 C.Booth
HALIBUT 10-00-00 Qualifying Weight
HERRING 01-01-00 Bexhill on Sea 1973 B.Barden
HERRING 01-00-00 Qualifying Weight
JOHN DORY 11-14-00 Newhaven 1977 J.Johnson
JOHN DORY 03-00-00 Qualifying Weight
LING 59-08-00 Bridlington 1989 J.Webster
LING 21-10-00 Plymouth 1994 K.Smith
LUMPSUCKER 10-12-10 River Tyne 1986 J.McCoy
LUMPSUCKER 20-09-12 Weymouth 1987 A.Perry
MACKERAL 06-02-07 Penberth Cove 1984 W.J.Chapple
MACKERAL 05-11-14 Brixham 1982 M.A.Kemp
MACKERAL (spanish) 01-02-00 Salcombe 1995 C.J.Bradford
MACKERAL (spanish) 01-05-07 Penzance 1995 G.Scammell
MEGRIM 03-12-08 Gairloch 1973 P.Christie
MEGRIM 02-06-01 Porthcurno 1987 F.J.Williams
MONKFISH 66-00-00 South Shoreham 1965 C.G.Chalk
MONKFISH 52-04-00 Llwyngwril 1984 G.S.Bishop
MULLET (golden grey) 02-13-06 Brixham 1999 J.Case
MULLET (golden grey) 03-00-04 Christchurch 1994 D.Heward
MULLET (red) 03-07-00 Guernesy 1981 M.T.Hamel
MULLET (red) 03-15-00 Alderney 1996 A.Wright
MULLET (thick lipped grey) 10-01-00 Portland 1952 P.C.Libby
MULLET (thick lipped grey) 14-02-12 Aberthaw 1979 R.S.Giford
MULLET (thin lipped grey) 05-15-00 River Medway 1991 A.Copley
MULLET (thin lipped grey) 07-00-00 Lowestoft 1991 N.Mableson
OPAH 12-08-00 Penzance 1973 A.R.Blewitt
OPAH 20-00-00 Qualifying Weight
PELAMID (bonito) 08-13-04 Torbay 1969 J.Parnell
PELAMID (bonito) 02-10-05 Pembroke 1996 P.Blanning
PERCH (dusky) 28-00-00 Durlston Head 1973 D.Cope
PERCH (dusky) 07-00-00 Qualifying Weight
PLAICE 10-03-08 Longa Sound 1974 H.Gardiner
PLAICE 08-06-14 Bournemouth 1989 R.More
POLLACK 29-04-00 Dungeness 1987 W.S.Mayes
POLLACK 18-04-00 Abbotsbury 1986 C.Lowe
POUTING (bib, pout) 05-08-00 Berry Head 1969 R.Armstrong
POUTING (bib, pout) 04-09-00 Guernsey 1991 R.Andrews
PUFFER FISH 04-00-00 Qualifying Weight
PUFFER FISH 06-09-04 Chesil Beach 1985 S.Atkinson
RAY (blonde) 38-09-00 Nab Tower 2000 I.Dobson
RAY (blonde) 32-08-00 Jersey 1994 K.Frain
RAY (bottle nosed) 76-00-00 The Needles 1970 R.Bulpitt
RAY (bottle nosed) 15-00-00 Qualifying Weight
RAY (cuckoo) 05-11-00 Causeway Coast 1975 V.Morrison
RAY (cuckoo) 04-10-00 Cornwall 1981 C.Wills
RAY (eagle) 61-08-00 Nab Waters 1989 M.A.Drew
RAY (eagle) 15-00-00 Qualifying Weight
RAY (electric) 96-01-00 Cornwall 1975 N.J.Cowley
RAY (electric) 52-11-00 Cornwall 1980 M.A.Wills
RAY (marbled electric) 02-08-08 Jersey 1983 B.T.Maguire
RAY (marbled electric) 13-15-11 Jersey 1990 M.E.Porter
RAY (sandy) 02-00-00 Qualifying Weight
RAY (sandy) 02-00-00 Qualifying Weight
RAY (small eyed) 17-08-00 Watchet Harbour 1991 S.Storey
RAY (small eyed) 15-00-08 South Wales 1991 N.J.Wood
RAY (spotted) 08-10-08 Cornwall 1998 A.Hodge
RAY (spotted) 08-05-00 Mewslade Bay 1980 G.D.Bowen
RAY (sting) 72-02-00 River Blackwater 1996 P.Burgess
RAY (sting) 54-09-06 Gwynedd 1991 K.Wyatt
RAY (thornback) 31-07-00 Liverpool Bay 1981 J.Wright
RAY (thornback) 21-12-00 Kirkcudbright 1985 S.Ramsey
RAY (undulate) 21-04-08 Swanage 1987 S.Titt
RAY (undulate) 21-04-00 Jersey 1983 K.Skinner
ROCKLING (3 bearded) 03-04-04 Isle of White 1992 C.Hurst
ROCKLING (3 bearded) 03-01-12 Holbourn Head 192 W.Crothers
ROCKLING (shore) 00-12-00 Qualifying Weight
ROCKLING (shore) 01-09-12 Chesil Cove 1992 D.Lane
SALMON (coho) 01-00-00 Qualifying Weight
SALMON (coho) 01-08-01 Guernsey 1977 R.J.McCracken
SCAD (horse mackerel) 03-05-03 Torbay 1978 M.A.Atkins
SCAD (horse mackerel) 03-00-14 Scotland 1981 R.Dillon
SEA SCORPION (short spine) 02-03-00 Keppell Pier 1973 R.Stephenson
SEA SCORPION (short spine) 02-07-08 Whitley Bay 1982 B.Logan
SHAD (allis) 02-00-00 Qualifying Weight
SHAD (allis) 04-12-07 Chesil Beach 1977 P.B.Gerrard
SHAD (thwaite) 02-04-02 Barry 1985 D.Protheroe
SHAD (thwaite) 02-12-00 S.W.Scotland 1978 J.Martin
SHARK (blue) 218-00-00 Looe 1959 N.Sutcliffe
SHARK (blue) 40-00-00 Qualifying Weight
SHARK (mako) 500-00-00 Eddystone 1971 J.M.Yallop
SHARK (mako) 40-00-00 Qualifying Weight
SHARK (porbeagle) 507-00-00 Dunnet Head 1993 C.Bennett
SHARK (porbeagle) 40-00-00 Qualifying Weight
SHARK (six gilled) 09-08-00 Plymouth 1976 F.E.Beeton
SHARK (six gilled) 05-00-00 Qualifying Weight
SHARK (thresher) 323-00-00 Nab Tower 1982 S.Mills
SHARK (thresher) 40-00-00 Qualifying Weight
SKATE (common) 227-00-00 Tobermory 1986 R.Banks
SKATE (common) 169-06-00 Loch Roag 1994 G.MacKenzie
SMOOTHOUND (starry) 28-02-00 Bristol Channel 1998 A.Bowering
SMOOTHOUND (starry) 23-02-00 Bradwell on Sea 1972 D.Carpenter
SMOOTHOUND 28-00-00 Heacham 1969 A.T.Chilvers
SMOOTHOUND 19-08-06 Hillhead Wall 1997 D.Ellis
SOLE 04-01-12 Guernsey 1993 M.Eppelein
SOLE 06-08-10 Alderney 1991 N.V.Guilmoto
SOLE (lemon) 02-02-00 Loch Goil Head 1976 J.Gordon
SOLE (lemon) 02-07-11 Isle of Man 1980 W.N.Callister
SPURDOG 21-03-07 Porthleven 1977 P.Barrett
SPURDOG 16-12-08 Chesil Beach 1964 R.Legg
SUNFISH 108-00-00 Saundersfoot 1976 T.Sisson
SUNFISH 49-04-00 Cornwall 1976 N.Merry
TADPOLE FISH 01-04-04 Christchurch 1991 S.Bishop
TADPOLE FISH 01-05-12 Seaham Beach 1999 N.Conn
TOPE 82-08-00 Bradwell on Sea 1991 R.Chatfield
TOPE 58-02-00 Baggy Point 1982 R.J.White
TORSK 15-07-02 Pentland Firth 1982 D.McKay
TORSK 03-00-00 Qualifying Weight
TRIGGER FISH 05-08-11 Woody Bay 1995 R.Lovering
TRIGGER FISH 05-14-08 Lynmouth Rocks 1995 K.Lydiard
TUNNY 851-00-00 Whitby 1933 L.Mitchell
TUNNY 40-00-00 Qualifying Weight
TUNNY (big eyed) 30-00-00 Qualifying Weight
TUNNY (big eyed) 66-12-00 Newlyn Harbour 1985 A.Pascoe
TUNNY (long finned) 04-12-00 Salcombe 1990 B.Carter
TUNNY (long finned) vacant
TURBOT 33-12-00 Salcombe 1980 R.Simox
TURBOT 28-08-00 Dunwich Beach 1984 J.Dorling
WHITING 06-12-00 Falmouth Bay 1981 N.R.Croft
WHITING 04-00-07 Abbotsbury 1984 T.Dell
WHITING (blue) 01-12-00 Loch Fyne 1977 J.Anderson
WHITING (blue) 00-12-00 Qualifying Weight
WITCH 00-12-00 Qualifying Weight
WITCH 01-02-13 Colwyn Bay 1967 T.Barathy
WRASSE (ballan) 09-07-12 Jersey 1999 A.Heart
WRASSE (ballan) 09-01-00 Portland 1999 P.Hegg
WRASSE (cuckoo) 02-07-12 Dungeness 1998 K.Marden
WRASSE (cuckoo) 01-12-09 Rosaire 1999 M.Hooper
WRECKFISH 10-10-00 South Eddystone 1980 B.Mcnamara
WRECKFISH 01-00-00 Qualifying Weight